Menüü

LAVAHIRM

Lavahirm ehk avaliku esinemise hirm on midagi, mida kogeb maailmas umbes 75% inimestest.
Paljud tunnevad seda ärevust nii tugevalt, et väldivad esinemisi ja avalikku suhtlemist täielikult, kuigi see võiks karjäärile ja eneseväljendusele palju juurde anda. Tavaliselt väljendub lavahirm kiirenenud südamelöökides, higistes peopesades või tundes, et mõtted lähevad publiku ette minnes segi – kõik need sümptomid on paljudele tuttavad.

Avaliku esinemise hirm võib tekkida erinevatel põhjustel: varasemad negatiivsed kogemused, kartus eksida või lihtsalt hirm, et ei suuda teiste ees piisavalt hästi esineda. Näiteks USA-s tunneb umbes 28% inimestest avaliku esinemise ees ärevust, Jaapanis ulatub see näitaja aga koguni 68%-ni. Lavahirm võib piirata meie võimalusi ja pärssida arengut nii sotsiaalses elus kui karjääris. Õnneks saab õigete võtetega lavahirmu ületada.


ANONYMOUS PRESENTERS JA MART KOLDITSA 5 LIHTSAT TÖÖRISTA, KUIDAS ÜLETADA LAVAHIRMU:

1. Suuna oma tähelepanu endast välja, eesmärgiga keskenduda publikule
Paljudele on laval kõige hirmutavam mõte, et publik jälgib ja hindab neid. Selle asemel, et keskenduda oma soorituse muredele, suuna fookus publikule ja sellele, mida tahad neile öelda. Kui keskendud selgelt oma sõnumile ja selle edasiandmisele, muutub esinemine loomulikumaks.

2. Loo publikuga kontakt
Silmside on üks tõhusamaid viise lavahirmu vähendamiseks. Enne kui alustad, loo silmside kuulajatega ja mõtle neile kui inimestele, kes on tulnud sind kuulama ja toetama. Esimene lause ütle otse nende poole vaadates, mitte tühja ruumi suunatuna.

3. Räägi kõigile
Hea esineja jagab oma tähelepanu võrdselt kõigi kuulajate vahel. Kui keskendud ainult ühele osale publikust, võivad teised end väljajäetuna tunda. Vaata ringi, loo kontakt erinevate inimestega ja anna kõigile tunne, et nad on kaasatud.

4. Kasuta liikumist ja kehakeelt oma sõnumi väljendamiseks
Kehakeel räägib sama palju kui sõnad. Selle asemel, et rahutult ringi liikuda või käsi mudida, kasuta oma liigutusi teadlikult, et oma sõnumit toetada. Las käed ja keha peegeldavad seda, mida sa räägid – nii muutub esinemine loomulikuks ja väljendusrikkaks.

5. Rõhuta olulisi sõnu ja mängi pausidega
Kiire kõne võib jätta mulje, et püüad esinemisest võimalikult kiiresti pääseda. Selle asemel räägi rahulikult, rõhuta võtmesõnu ja kasuta pause, et publik saaks mõtetele kaasa tulla. Pausid aitavad rõhutada olulisi momente ja jätta sõnumi kuulajate mällu.

KOKKUVÕTTEKS

Julgustame sind oma hirmudega silmitsi seisma ja kasutama esinemisoskust tööriistana, mis aitab sul enesekindlamalt ja tõhusamalt suhelda. Lõppude lõpuks ei ole see lihtsalt esinemine – see on sinu lugu, mis väärib rääkimist. Peamine, et harjutad ja võtad samm-sammult suuremaid väljakutseid.